Představujeme přednášky III.: Mefistofeles a Faust
5. říjen, 2024 o 3:20
Přednášející: prof. György E. SzönyiAnotace přednášky:
Od doby antiky bylo vnímání magie rozděleno na dva směry: na benevolentní bílou magii a nebezpečnou černou magii. Tato typologie se výrazně upevnila v období renesance, kdy byla bílá magie teoretizována florentskými novoplatoniky a později Corneliem Agrippou z Nettesheimu. Paralelně s tím se objevil archetypální černý mág s mocnou literární postavou Doktora Fausta, která měla skutečné historické vzory (spojené také s rostoucí honbou na čarodějnice v raném novověku), a nakonec byla zastíněna fiktivním obchodníkem se svou vlastní duší.
V této přednášce se zaměřím na původ faustovského příběhu, jak se objevil v Německu a brzy poté byl následován Christopherem Marlowem v Anglii, který z něj udělal obrovský divadelní úspěch.
V tomto kontextu je vhodné připomenout, že slavný matematik a mág královny Alžběty, John Dee, byl považován za historický model jak pro bílého mága (Shakespearův Prospero), tak pro černého (Marlowův Faustus).
Časové omezení umožní pouze krátký pohled na pozdější literární a uměleckou recepci faustovského příběhu v dílech Johanna W. Goetha, Charlese Gounoda, Thomase Manna, Istvána Szabóa, Jana Švankmajera a dalších.